زندگینامه عزیز سنجر

• نویسنده موضوع Rei Suwa
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 1
  • بازدیدها 152
  • کاربران تگ شده هیچ

Rei Suwa

مدیر بازنشسته بیوگرافی و عکس
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
14/10/21
ارسالی‌ها
550
پسندها
5,107
امتیازها
21,973
مدال‌ها
12
سطح
12

• نویسنده موضوع
عزیز سنجر (ترکی استانبولی: Aziz Sancar‎؛ زادهٔ ۸ سپتامبر ۱۹۴۶) دانشمند ترکیه ای و برندهٔ جایزهٔ نوبل شیمی است. او بعد از اورهان پاموک دومین ترکیه‌ای برنده جایزه نوبل و استاد بیوشیمی و بیوفیزیک در مدرسه پزشکی دانشگاه کارولینای شمالی چپل هیل است.
Screenshot_۲۰۲۳۰۸۰۹-۱۶۰۰۴۰_Samsung Internet.jpg
سنجر در شهر ساوور واقع در استان ماردین ترکیه متولد شد. او با گیون بویل سنجر آمریکایی، دیگر استاد شیمی دانشگاه کارولینای شمالی، ازدواج کرده‌است. این دو مرکزی در چپل هیل با هدف ترویج و معرفی فرهنگ ترکیه‌ای و فراهم آوری اسکان موقت برای دانشوران مدعو ترکیه‌ای را به نام تُرک‌اوی راه‌اندازی کرده‌اند. سنجر عضو افتخاری آکادمی علوم ترکیه و آکادمی هنرها و علوم آمریکاست.

امضا : Rei Suwa

Rei Suwa

مدیر بازنشسته بیوگرافی و عکس
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
14/10/21
ارسالی‌ها
550
پسندها
5,107
امتیازها
21,973
مدال‌ها
12
سطح
12

• نویسنده موضوع
زندگی شخصی:
سنجر با گیون بولز سنجر آمریکایی که با او حین انجام پی اچ دی در دالاس آشنا شد، ازدواج کرده‌است. این دو در ۱۹۷۸ ازدواج کردند.
قومیت او در پی اعطای جایزه نوبل به او در رسانه‌های اجتماعی مورد سؤال قرار گرفت. گفته شد برخی از سوالاتی که از سنجر شده خصوصاً در خصوص پیشینهٔ قومیش او را منقلب کرده، وقتی بی‌بی‌سی از او پرسید کرد یا ترک است یا نیمه‌عرب، عزیز سنجر پاسخ داد «من گفتم نه عربی می‌دانم نه کردی، و این که من ترک هستم، ختم کلام.»

برادرش در مصاحبه‌ای گفت جایزه نوبل سنجر افتخاری برای همهٔ ترکیه است. البته خانواده وی در مصاحبه ای اعلام کرده‌اند که نسب آنها به قبایل ترکهای اوغوز می‌رسد.

جوایز:
در سال ۲۰۱۵ میلادی به پاس کوشش‌های وی در یافتن سازوکار ترمیم دی ان ای، از سوی فرهنگستان...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

امضا : Rei Suwa

کاربران بازدید کننده از موضوع (تعداد: 0)

کاربران در حال مشاهده موضوع (تعداد: 1, کاربر: 0, مهمان: 1)

عقب
بالا