احادیث بزرگان احادیث حضرت فاطمه(س)

• نویسنده موضوع гคђค1737
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 32
  • بازدیدها 1,753
  • کاربران تگ شده هیچ

гคђค1737

رو به پیشرفت
رو به پیشرفت
تاریخ ثبت‌نام
4/6/17
ارسالی‌ها
190
پسندها
263
امتیازها
1,333
مدال‌ها
1
سطح
0

• نویسنده موضوع
حدیث(11) قالَتْ علیها السلام : إلَیْكُمْ عَنّى ، فَلا عُذْرَ بَعْدَ غَدیرِكُمْ، وَالاَْمْرُ بعد تقْصیركُمْ، هَلْ تَرَكَ ابى یَوْمَ غَدیرِ خُمّ لاِ حَدٍ عُذْوٌ. (خصال : ج 1، ص 173، احتجاج : ج 1، ص 146)
حضرت فاطمه زهرا (س) خطاب به مهاجرین و انصار كرد و فرمود: از من دور شوید و مرا به حال خود رها كنید، با آن همه بى تفاوتى و سهل انگارى هایتان ، عذرى براى شما باقى نمانده است. آیا پدرم در روز غدیر خم براى كسى جاى عذرى باقى گذاشت؟

гคђค1737

رو به پیشرفت
رو به پیشرفت
تاریخ ثبت‌نام
4/6/17
ارسالی‌ها
190
پسندها
263
امتیازها
1,333
مدال‌ها
1
سطح
0

• نویسنده موضوع
حدیث(12) قالَتْ علیها السلام : جَعَلَ اللّهُ الاْیمانَ تَطْهیرا لَكُمْ مِنَ الشِّرْكِ، وَ الصَّلاةَ تَنْزیها لَكُمْ مِنَ الْكِبْرِ، وَالزَّكاةَ تَزْكِیَةً لِلنَّفْسِ، وَ نِماءً فِى الرِّزقِ، وَالصِّیامَ تَثْبیتا لِلاْ خْلاصِ، وَالْحَّجَ تَشْییدا لِلدّینِ .

حضرت فاطمه زهرا (س): خداوند سبحان، ایمان و اعتقاد را براى طهارت از شرك و نجات از گمراهى ها و شقاوت ها قرار داد. و نماز را براى خضوع و فروتنى و پاكى از هر نوع تكّبر، مقرّر نمود. و زكات (و خمس ) را براى تزكیه نفس و توسعه روزى تعیین نمود. و روزه را براى استقامت و اخلاص در اراده، لازم دانست . و حجّ را براى استحكام اءساس شریعت و بناء دین اسلام واجب نمود.

гคђค1737

رو به پیشرفت
رو به پیشرفت
تاریخ ثبت‌نام
4/6/17
ارسالی‌ها
190
پسندها
263
امتیازها
1,333
مدال‌ها
1
سطح
0

• نویسنده موضوع
حدیث (13) قالَتْ علیها السلام : یا ابَاالْحَسَنِ، إنَّ رَسُولَ اللّهِ صَلَّى اللّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ عَهِدَ إلَىَّ وَ حَدَّثَنى أنّى اَوَّلُ اهْلِهِ لُحُوقا بِهِ وَلا بُدَّ مِنْهُ، فَاصْبِرْ لاِ مْرِاللّهِ تَعالى وَارْضَ بِقَض ائِهِ. (بحارالا نوار: ج 43، ص 200، ح 30)
اى ابا الحسن! همسرم، همانا رسول خدا با من عهد بست و اظهار نمود: من اوّل كسى هستم از اهل بیتش كه به او ملحق مى شوم و چاره‌اى از آن نیست، پس تو صبر نما و به قضا و مقدّرات الهى خوشنود باش.

гคђค1737

رو به پیشرفت
رو به پیشرفت
تاریخ ثبت‌نام
4/6/17
ارسالی‌ها
190
پسندها
263
امتیازها
1,333
مدال‌ها
1
سطح
0

• نویسنده موضوع
حدیث(14) قالَتْ علیها السلام : لاتُصَلّى عَلَیَّ اُمَّةٌ نَقَضَتْ عَهْدَاللّهِ وَ عَهْدَ ابى رَسُولِ اللّهِ فى امیرالْمُؤ منینَ عَلیّ، وَ ظَلَمُوا لى حَقىّ، وَاءخَذُوا إ رْثى ، وَخَرقُوا صَحیفَتى اللّتى كَتَبها لى ابى بِمُلْكِ فَدَك .(بیت الا حزان : ص 113، كشف الغمّة : ج 2، ص 494)
حضرت فاطمه زهرا (س): افرادى كه عهد خدا و پیامبر خدا را درباره امیرالمؤمنین علىّ علیه السلام شكستند، و در حقّ من ظلم كرده و ارثیّه‌ام را گرفتند و نامه پدرم را نسبت به فدك پاره كردند، نباید بر جنازه من نماز بگذارند.

гคђค1737

رو به پیشرفت
رو به پیشرفت
تاریخ ثبت‌نام
4/6/17
ارسالی‌ها
190
پسندها
263
امتیازها
1,333
مدال‌ها
1
سطح
0

• نویسنده موضوع
حدیث (15) قالَتْ علیها السلام : مَنْ سَلَّمَ عَلَیْهِ اَوْ عَلَیَّ ثَلاثَةَ اءیّامٍ اءوْجَبَ اللّهُ لَهُ الجَنَّةَ، قُلْتُ لَها: فى حَیاتِهِ وَ حَیاتِكِ؟

قالَتْ: نعَمْ وَ بَعْدَ مَوْتِنا. (بحارالا نوار: ج 43، ص 185، ح 17)
حضرت فاطمه زهرا (س): هر كه بر پدرم رسول خدا و بر من به مدّت سه روز سلام كند خداوند بهشت را براى او واجب مى گرداند، چه در زمان حیات و یا پس از مرگ ما باشد.

гคђค1737

رو به پیشرفت
رو به پیشرفت
تاریخ ثبت‌نام
4/6/17
ارسالی‌ها
190
پسندها
263
امتیازها
1,333
مدال‌ها
1
سطح
0

• نویسنده موضوع
حدیث(16) قالَتْ علیه السلام : خَیْرٌ لِلِنّساءِ انْ لایَرَیْنَ الرِّجالَ وَلایَراهُنَّ الرِّجالُ. (بحارالا نوار: ج 43، ص 54، ح 48)
حضرت فاطمه زهرا (س): بهترین چیز براى حفظ شخصیت زن آن است كه مردى را نبیند و نیز مورد مشاهده مردان قرار نگیرد.

гคђค1737

رو به پیشرفت
رو به پیشرفت
تاریخ ثبت‌نام
4/6/17
ارسالی‌ها
190
پسندها
263
امتیازها
1,333
مدال‌ها
1
سطح
0

• نویسنده موضوع
حدیث(17) قالَتْ علیها السلام : اوُصیكَ یا ابَاالْحَسنِ انْ لاتَنْسانى ، وَ تَزُورَنى بَعْدَ مَماتى .(زهرة الرّیاض كوكب الدّرى : ج 1، ص 253)
حضرت فاطمه زهرا (س) ضمن وصیّتى به همسرش اظهار داشت : مرا پس از مرگم فراموش نكنى . و به زیارت و دیدار من بر سر قبرم بیایى.

гคђค1737

رو به پیشرفت
رو به پیشرفت
تاریخ ثبت‌نام
4/6/17
ارسالی‌ها
190
پسندها
263
امتیازها
1,333
مدال‌ها
1
سطح
0

• نویسنده موضوع
حدیث(18) قالَتْ علیها السلام : إنّى قَدِ اسْتَقْبَحْتُ ما یُصْنَعُ بِالنِّساءِ، إنّهُ یُطْرَحُ عَلىَ الْمَرْئَةِ الثَّوبَ فَیَصِفُها لِمَنْ رَاءى ، فَلا تَحْمِلینى عَلى سَریرٍ ظاهِرٍ، اُسْتُرینى، سَتَرَكِ اللّهُ مِنَ النّارِ. (تهذیب الا حكام : ج 1، ص 429، كشف الغمّه : ج 2، ص 67، بحار:ج 43، ص 189،ح 19)

حضرت فاطمه زهرا (س) در آخرین روزهاى عمر پر بركتش ضمن وصیّتى به اسماء فرمود: من بسیار زشت و زننده مى‌دانم كه جنازه زنان را پس از مرگ با انداختن پارچه‌اى روى بدنش تشییع مى‌كنند. و افرادى اندام و حجم بدن او را مشاهده كرده و براى دیگران تعریف مى نمایند. مرا بر تخت كه اطرافش پوشیده نیست و مانع مشاهده دیگران نباشد قرار مده بلكه مرا با پوشش كامل تشییع كن ، خداوند تو را از آتش جهنّم...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

гคђค1737

رو به پیشرفت
رو به پیشرفت
تاریخ ثبت‌نام
4/6/17
ارسالی‌ها
190
پسندها
263
امتیازها
1,333
مدال‌ها
1
سطح
0

• نویسنده موضوع
حدیث(19) قالَتْ علیها السلام : ما صَنَعَ ابُوالْحَسَنِ إلاّ ما كانَ یَنْبَغى لَهُ، وَلَقَدْ صَنَعُوا ما اللّهُ حَسیبُهُمْ وَ طالِبُهُمْ.(الا مامة والسّیاسة : ص 30، بحارالا نوار: ج 28، ص 355، ح 69)
حضرت فاطمه زهرا (س): آنچه را امام علىّ علیه السلام نسبت به دفن رسول خدا و جریان بیعت انجام داد، وظیفه الهى او بوده است، و آنچه را دیگران انجام دادند خداوند آنها را محاسبه و مجازات مى نماید.

гคђค1737

رو به پیشرفت
رو به پیشرفت
تاریخ ثبت‌نام
4/6/17
ارسالی‌ها
190
پسندها
263
امتیازها
1,333
مدال‌ها
1
سطح
0

• نویسنده موضوع
حدیث(20) قالَتْ علیها السلام : .... إنْ لَمْ یَكُنْ یَرانى فَإنّى اراهُ، وَ هُوَ یَشُمُّ الریح . (بحارالا نوار: ج 43، ص 91، ح 16، إ حقاق الحقّ: ج 10، ص 258)
مرد نابینائى وارد منزل شد و حضرت زهراء علیها السلام پنهان گشت ، وقتى رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله علّت آن را جویا شد؟ در پاسخ پدر اظهار داشت : اگر آن نابینا مرا نمى بیند، من او را مى بینم، دیگر آن كه مرد، حسّاس است و بوى زن را استشمام مى كند.

کاربران بازدید کننده از موضوع (تعداد: 0)

کاربران در حال مشاهده موضوع (تعداد: 0, کاربر: 0, مهمان: 0)

عقب
بالا