روانشناسی اجتماعی احساس خودارزشمندی چیست؟!

• نویسنده موضوع Exulansis-
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 6
  • بازدیدها 105
  • کاربران تگ شده هیچ

Exulansis-

کاربر سایت
کاربر فعال
تاریخ ثبت‌نام
10/11/20
ارسالی‌ها
1,277
پسندها
14,555
امتیازها
34,373
مدال‌ها
15
سطح
19

• نویسنده موضوع
احساس ارزشمندی به چه معناست؟
به بیان ساده، احساس ارزشمندی میزان اهمیتی است که برای خود قائل هستیم: دورنمایی احساسی از خودمان که مشخص می‌کند در مقایسه با دیگران چه احساسی درباره خودمان داریم و دلیل آن چیست. احساس ارزشمندی بخشی بنیادی از وجود ماست و برداشت ما از خودمان را شکل می‌دهد. هرآنچه درباره‌شان فکر می‌کنیم، هر احساسی که داریم و حتی چگونگی رفتار ما محصول ارزشی است که خودمان به خودمان می‌دهیم. احساس ارزشمندی موضوع حساسی است.

همهٔ ما تصویری از کسی را که می‌خواهیم باشیم، در ذهنمان داریم. گاهی این تصویر با خود واقعی ما یکسان نیست. داشتن اهداف مختلف و جاه‌طلبی خوب است؛ اما هرگز نباید بگذاریم...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

امضا : Exulansis-
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها] وِیْ

Exulansis-

کاربر سایت
کاربر فعال
تاریخ ثبت‌نام
10/11/20
ارسالی‌ها
1,277
پسندها
14,555
امتیازها
34,373
مدال‌ها
15
سطح
19

• نویسنده موضوع
نظریه احساس ارزشمندی
بسیاری از آدم‌ها فقط وقتی احساس ارزشمندی می‌کنند که به موفقیت خاصی می‌رسند.
این نظریه این مسئله را مطرح می‌کند که اولویت اصلی انسان‌ها در زندگی پذیرفتن و قبول کردن خود می‌باشد. این پذیرش از طریق دستیابی به موفقیت به دست می‌آید که در نتیجه رقابت با دیگران ایجاد می‌گردد. به عبارت دیگر می‌توان گفت رقابت با دیگران به ما کمک می‌کند تا بتوانیم هنگام رسیدن به اهداف خود احساس کنیم که به موفقیت چشمگیری دست یافته‌ایم و در نتیجه خودمان را پذیرفته و به خود افتخار کنیم. این احساسات مثبت در نهایت میزان خود ارزشمندی را در ما تعیین می‌کنند.

بر مبنای نظریهٔ احساس ارزشمندی (self-worth...

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها] وِیْ

Exulansis-

کاربر سایت
کاربر فعال
تاریخ ثبت‌نام
10/11/20
ارسالی‌ها
1,277
پسندها
14,555
امتیازها
34,373
مدال‌ها
15
سطح
19

• نویسنده موضوع
اهمیت احساس ارزشمندی
1- خود ارزشمندی باعث می شود که خود واقعی تان باشید
2- به ما کمک می کند تا از توانایی های بالقوه خود استفاده کنیم و آنها را به فعلیت برسانیم
3- به ایجاد روابط سالم کمک می کند
4- موجب رضایتمندی از زندگی می شود
5- احساس ارزشمندی موجب گشودگی نسبت به تجربه می شود
6- عادت های خوبی در خود ایجاد می کنید.

تشخیص

بهترین معیار تشخیص میزان این احساس، شدت مقایسه خود با دیگران است. معمولا افرادی که دچار کمبود یا فقدان احساس خود ارزشمندی هستند، دائما خود را با دیگران مقایسه می‌کنند، خود را...

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها] وِیْ

Exulansis-

کاربر سایت
کاربر فعال
تاریخ ثبت‌نام
10/11/20
ارسالی‌ها
1,277
پسندها
14,555
امتیازها
34,373
مدال‌ها
15
سطح
19

• نویسنده موضوع
احساس ارزشمندی از کجا منشا می گیرد؟
احساس ارزشمندی افراد از چیزهای مختلفی حاصل می شود. با این حال احساس ارزشمندی درونی ما از همان دوران کودکی شکل می گیرد. تعامل کودک با مادر و پدر در اوایل کودکی، می تواند بر احساس ارزشمندی او تأثیر بگذارد. کودکانی که مورد عشق و محبت قرار گیرند، با این طرز فکر بزرگ می شوند که بسیار شایسته و لایق هستند. اما کودکانی که مورد آزار و غفلت دیگران واقع شوند، با این طرز فکر بزرگ می شوند که لیاقت عشق و توجه را ندارند. در حین بزرگ شدن و با گذشت زمان، احساس ارزشمندی را از تعاملات خود با دیگران می گیریم. به عنوان مثال شخصی که دوستان خوبی دارد و با دیگران روابط مثبتی...

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها] وِیْ

Exulansis-

کاربر سایت
کاربر فعال
تاریخ ثبت‌نام
10/11/20
ارسالی‌ها
1,277
پسندها
14,555
امتیازها
34,373
مدال‌ها
15
سطح
19

• نویسنده موضوع
احساس بی ارزشی از کجا ناشی می شود؟
احساس بی ارزش بودن در میان انسان ها بسیار متداول است و این یکی از دلایل مراجعه ی آنها به روانشناس است. احساس بی ارزش بودن به دلایل مختلفی اتفاق می افتد. اول از همه باید بدانید که هیچ کس با احساس بی ارزش بودن متولد نمی شود و بعبارت دیگر هیچ فردی از بدو تولد، احساس بی کفایتی نمی کند. عزت نفس پایین، علت ایجاد کننده این مشکل است. عزت نفس پایین در طول زندگی فرد حاصل می شود چون همانگونه که در بالا هم اشاره کردیم، همه ی کودکان در بدو تولد یکسان هستند و این غیر ممکن است که نوزادی مدفوع یا ادرار نکند چون احساس می کند لیاقت راحتی را ندارد. به راحتی می توان گفت که احساس...

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها] وِیْ

Exulansis-

کاربر سایت
کاربر فعال
تاریخ ثبت‌نام
10/11/20
ارسالی‌ها
1,277
پسندها
14,555
امتیازها
34,373
مدال‌ها
15
سطح
19

• نویسنده موضوع
هر روز جملات مثبتی در مورد خود تکرار کنید

با تکرار کردن جملات انرژی بخش و مثبت، احساس ارزشمندی در شما تقویت می شود.

وقتی اعتماد بنفس تان کم می شود و یا احساس بی ارزشی می کنید، جملات زیر را با خود تکرار کنید:

من عالی هستم

من پرانرژی و شاد هستم

من قوی هستم

من لایق بهترین ها هستم

من خودم را باور دارم

می توانم به اهدافم برسم

من انسان منحصربفردی هستم

من خودم را دوست دارم

زندگی ام را دوست دارم

دیگر آدم سابق نیستم

آینده خوبی برای خودم می سازم

من یک انسان دوست داشتنی هستم

می خواهم تجربیات جدیدی کسب کنم

مهارت های جدیدی که برای پیشرفت کردن نیاز دارم را یاد می گیرم

من مسئول...

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها] وِیْ

Exulansis-

کاربر سایت
کاربر فعال
تاریخ ثبت‌نام
10/11/20
ارسالی‌ها
1,277
پسندها
14,555
امتیازها
34,373
مدال‌ها
15
سطح
19

• نویسنده موضوع
علاوه بر این‌ها چندین راه ساده وجود دارد که با پیش گرفتن آن‌ها، می‌توانید خودتان به خودتان کمک کنید تا احساس ارزشمندی را در خود بالا ببرید:

۱. این را بدانید که دیگران تعیین کننده ارزش درونی شما نیستند
ما توقع داریم که اطرافیان‌مان و همه افرادی که ما را می‌شناسند، ارزش واقعی ما را بدانند. اما چطور می‌توانیم از دیگران توقع داشته باشیم ارزش درونی ما را معتبر شمرند، زمانی که خودشان ارزش خود را نمی‌دانند؟ علاوه بر این زمانی که خودمان برای خود ارزش قائل نباشیم و خود را ارزشمند ندانیم، از دریافت اعتباری که دیگران برای ارزش درونی ما قائل هستند، اجتناب می‌کنیم و هرچقدر دیگران تکرار کنند که «تو...