مصـاحبه مصاحبه با بامداد افشار | آهنگساز

• نویسنده موضوع Sinârä ๋࣭
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 5
  • بازدیدها 66
  • کاربران تگ شده هیچ

Sinârä ๋࣭

کاربرفعال موسیقی + مدیر بازنشسته موسیقی
ناظر رمان
تاریخ ثبت‌نام
24/10/18
ارسالی‌ها
588
پسندها
9,525
امتیازها
24,973
مدال‌ها
25
سطح
15

• نویسنده موضوع
636599648401909855.jpg

تاثیر زیاد سینما بر موسیقی

تأثیرگذاری صنعت سینما در معرفی صنعت موسیقی و بالعکس برکسی پوشیده نیست، بخش مهمی از هنر هفت‌گانه که در دنیا جایگاه بسیار تأثیرگذاری دارد.
اما نگاه به این مقوله در ایران هم پوشیده نمانده و طی این سال‌ها آهنگسازان تلاش کردند با ارائه آثار خوب جای پای خود را محکم تراز قبل کنند و با ساخت کارهای متفاوت و ایده‌های گوناگون و البته نزدیک به موسیقی روز دنیا توانستند به جایزه‌های ارزشمندی هم دست یابند بخصوص نسل جوان موسیقی که تفکرات دیگری در سر دارند.
مانند بامداد افشار آهنگساز جوان و خوش‌آتیه موسیقی ایران که...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

امضا : Sinârä ๋࣭
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها] HAFI

Sinârä ๋࣭

ناظر رمان
تاریخ ثبت‌نام
24/10/18
ارسالی‌ها
588
پسندها
9,525
امتیازها
24,973
مدال‌ها
25
سطح
15

• نویسنده موضوع
unnamed-1.jpg

کمی بعد صحبت‌هایی درخصوص فیلم کوتاه «حیوان» شد ساخته برادران ارک که توانسته بود در جشنواره کن موفق به‌دریافت جایزه شود، زمانی که این فیلم را دیدم متوجه شدم موضوع موسیقی فیلم «پوست» تنها تأکید برموسیقی فولک نیست بلکه فراتر از آن بوده و خواسته‌شان یک نگاه بین‌المللی به‌کار است و در آخر این پیشنهاد را پذیرفتم و از انتخاب این پروژه بسیار خوشحال شدم.

با توجه به ژانر متفاوت این کار، در موسیقی این فیلم از چه المان‌ها و سازهایی بهره برده‌اید؟

در خصوص انتخاب موسیقی باید بگویم طی مراحل ساخت کار، پروسه‌ای به‌وجود آمد که با این کارآشنا شوم چرا که فضای فیلمنامه مربوط به جن وجن‌گیری بود و موضوع...

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها] HAFI

Sinârä ๋࣭

ناظر رمان
تاریخ ثبت‌نام
24/10/18
ارسالی‌ها
588
پسندها
9,525
امتیازها
24,973
مدال‌ها
25
سطح
15

• نویسنده موضوع
آیا در ساخت آثار خود به موضوعات اجتماعی هم توجه داشته‌اید؟

این موضوعات بیشتر مربوط به فیلمنامه است و با سفارش کار، داستان فیلم همه چیز را مشخص می‌کند. برهمین اساس باید بگویم در انتخاب موسیقی فیلم‌هایی که می‌سازم بیشتر توجهم براین است موسیقی چه نقشی دراین داستان می‌تواند ایفا کند؟ آیا می‌توانم کمکی به این داستان داشته باشم و اگر این‌گونه است دیگر چندان اهمیت ندارد تم آن موضوع اجتماعی است یا تخیلی یا مانند فیلم «پوست» افسانه‌های محلی. در واقع موضوع فیلمنامه باید برایم جذاب باشد. به‌طوری که احساس کنم می‌توانم اثری خلق کنم که هم برای خودم یک تجربه جالبی است و هم بتوانم به داستان فیلم کمک کنم. البته اگر داستان اجتماعی داشته باشد قطعاً این موضوع برایم...

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها] HAFI

Sinârä ๋࣭

ناظر رمان
تاریخ ثبت‌نام
24/10/18
ارسالی‌ها
588
پسندها
9,525
امتیازها
24,973
مدال‌ها
25
سطح
15

• نویسنده موضوع

آیا پرداختن به این موسیقی‌ها را می‌توان به نوعی نوآوری نام نهاد یا تعبیر دیگری دارد؟

از نگاه من موضوع نوآوری کلمه فراتری است به‌طور مثال با بررسی کارنامه چندین ساله موسیقی در سینمای ایران نمی‌توان با یک یا دو کار این اتفاق را نوآوری عنوان نهاد اما می‌توان با ساخت یک اثرجرقه‌ای ایجاد کرد. اما سؤال این است آیا با بررسی این رزومه نوآوری صورت گرفته؟ آیا جریانی را در سینما تغییر داده یا توانسته مسیری را باز کند؟ براین اساس باید کمی محتاطانه‌تر از این کلمه استفاده کرد و درخصوص آثار خودم رسیدن به این برآورد قضاوت زود هنگامی است و باید سال‌های بسیار بگذرد و چندین موسیقی فیلم دیگرساخته شود تا در حقیقت پاسخ کارهایم را در بستر اجتماع ببینیم...

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها] HAFI

Sinârä ๋࣭

ناظر رمان
تاریخ ثبت‌نام
24/10/18
ارسالی‌ها
588
پسندها
9,525
امتیازها
24,973
مدال‌ها
25
سطح
15

• نویسنده موضوع

به‌طور کلی نگاه سینمای ایران به موسیقی فیلم چیست؟

صحبت دراین باره مفصل است. شاید یک بخش آن مربوط به فروش فیلم‌هایی باشد که ژانر کمدی دارد و موسیقی کمدی و شاد مورد توجه قرار گیرد که حتی برخی از آنها ارزش هنری هم ندارد و بیشتر فروش گیشه و فیلم‌هایی مخاطب پسند را در بر می‌گیرد. برهمین اساس ممکن است نگاه سینماگرها به موسیقی‌هایی معطوف شود که فروش بیشتری داشته باشد.
یک پروژه سفارشی از ژاپن داشتید در همکاری با «تسویوشی اوزاوا» هنرمند بزرگ عرصه هنرهای نمایشی ژاپن با روایت داستانی از «شوجی ترایاما» – شاعر، نمایشنامه‌نویس و سینماگر برجسته ژاپنی – این همکاری چگونه شکل گرفت؟
آقای «اوزاوا» ازطریق موسیقی‌های مستقل من، به این آشنایی رسید یعنی...

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها] HAFI

Sinârä ๋࣭

ناظر رمان
تاریخ ثبت‌نام
24/10/18
ارسالی‌ها
588
پسندها
9,525
امتیازها
24,973
مدال‌ها
25
سطح
15

• نویسنده موضوع
رسانه ملی در معرفی موسیقی خوب چه جایگاهی دارد؟

همان‌طور که از نام آن آشکار است رسانه‌ای است در دسترس همه مردم و مخاطبان و بر همین اساس نقش و جایگاه بسیار مهمی دارد و قطعاً تأثیرگذار و هر چقدر این رسانه توجه‌اش به موسیقی‌های جدی بیشتر باشد سطح فرهنگ آن جامعه بیشتر خواهد شد که متأسفانه در این زمینه رسانه ملی بسیار بسیار کم کاراست.

در آخر جهان بینی امروز آهنگسازان جوان چیست؟ فاصله نسل جوان موسیقی ایران با نسل گذشته چه میزان است؟

با ورود تکنولوژی و پیشرفت‌های روز دنیا شاهد اتفاق تازه‌ای در عرصه فرهنگ و هنر هستیم و قاعدتاً نگاه موسیقی و آهنگسازان جوان‌تر به همان اندازه متفاوت و دگرگون خواهد...

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها] HAFI
عقب
بالا