atna.vtndst

کاربر انجمن
کاربر انجمن
تاریخ ثبت‌نام
21/5/18
ارسالی‌ها
325
پسندها
979
امتیازها
10,773
مدال‌ها
3
سطح
0

حکایت حمام رفتن بهلول:

روزی بهلول به حمام رفت ولی خدمتکاران حمام به او بی اعتنایی نمودند و آن طور که دلخواه بهلول بود او را کیسه ننمودند
با این حال بهلول وقت خروج از حمام ده دیناری که به همراه داشت یک جا به استاد حمام داد
کارگران حمامی چون این بذل و بخشش را بدیدند همگی پشیمان شدند که چرا نسبت به او بی اعتنایی نمودند
بهلول باز هفته دیگر به حمام رفت
ولی این دفعه تمام کارگران با احترام کامل او را شستشو نموده و بسیار مواظبت نمودند
ولی با این همه سعی و کوشش کارگران بهلول به هنگام خروج فقط یک دینار به آنها داد
حمامی متغیر گردیده پرسیدند : سبب بخشش بی جهت هفته قبل و رفتار امروزت چیست؟
بهلول گفت : مزد امروز حمام را هفته قبل که حمام آمده بودم پرداختم و مزد آن روز حمام را امروز می پردازم...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

امضا : atna.vtndst

atna.vtndst

کاربر انجمن
کاربر انجمن
تاریخ ثبت‌نام
21/5/18
ارسالی‌ها
325
پسندها
979
امتیازها
10,773
مدال‌ها
3
سطح
0

علم اندوزی:

«لقمان حکیم به فرزندش فرمود: با دانشمندان هم نشینی کن! همانا خداوند دل های مرده را به حکمت زنده می کند. ، چنان که زمین را به آب باران».

atna.vtndst

کاربر انجمن
کاربر انجمن
تاریخ ثبت‌نام
21/5/18
ارسالی‌ها
325
پسندها
979
امتیازها
10,773
مدال‌ها
3
سطح
0

کورحقیقی:

« فقیری به در خانه بخیلی آمد، گفت: شنیده ام که تو قدرتی از مال خود را نذر نیازمندان کرده ای و من در نهایت فقرم ، به من چیزی بده بخیل گفت: من نذر کوران کرده ام. فقیر گفت : من هم کور واقعی هستم ، زیرا اگر بینا می بودم ، از در خانه خداوند به در خانه کسی مثل تو نمی آمدم.»

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها] Dilan

atna.vtndst

کاربر انجمن
کاربر انجمن
تاریخ ثبت‌نام
21/5/18
ارسالی‌ها
325
پسندها
979
امتیازها
10,773
مدال‌ها
3
سطح
0

آزادگی:

«همسر مرد آزاده ای به او گفت: نمی بینی که یارانت به هنگام گشایش، در کنار تو بودند و اینک که به سختی افتاده ای ، تو را ترک کرده اند؟ او گفت : از بزرگواری آنهاست که به هنگام توانایی، از احسان ما بهره می بردند و حال که ناتوان شده ایم ، ما را ترک کرده اند.»

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها] Elana

atna.vtndst

کاربر انجمن
کاربر انجمن
تاریخ ثبت‌نام
21/5/18
ارسالی‌ها
325
پسندها
979
امتیازها
10,773
مدال‌ها
3
سطح
0

غیبت:

«به بزرگی گفتند : هیچ ندیدم که از کسی غیبت کنی گفت: از خود خشنود نیستم، تا به نکوهش دیگران بپردازم».

atna.vtndst

کاربر انجمن
کاربر انجمن
تاریخ ثبت‌نام
21/5/18
ارسالی‌ها
325
پسندها
979
امتیازها
10,773
مدال‌ها
3
سطح
0

سخن چینی:

«مردی به اندیشمندی گفت: فلان شخص، دیروز از تو بدگویی می کرد. اندیشمند گفت : از چیزی سخن گفتی که او از روبه رو گفتن آن با من شرم داشت»

atna.vtndst

کاربر انجمن
کاربر انجمن
تاریخ ثبت‌نام
21/5/18
ارسالی‌ها
325
پسندها
979
امتیازها
10,773
مدال‌ها
3
سطح
0

تجسس:

«حکیمی گفته است: آن که عیب های پنهانی مردم را جست و جو کند، دوستی های قلبی را بر خود حرام می کند.»

atna.vtndst

کاربر انجمن
کاربر انجمن
تاریخ ثبت‌نام
21/5/18
ارسالی‌ها
325
پسندها
979
امتیازها
10,773
مدال‌ها
3
سطح
0

غفلت:

«به عارفی گفتند: ای شیخ! دل های ما خفته است که سخن تو در آن اثر نمی کند چه کنیم ؟ گفت: کاش خفته بودی که هرگاه خفته را بجنبانی ، بیدار می شود؛ حال آنکه دل های شما مرده است که هر چند بجنبانی ، بیدار نمی شود.»

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها] Dilan

atna.vtndst

کاربر انجمن
کاربر انجمن
تاریخ ثبت‌نام
21/5/18
ارسالی‌ها
325
پسندها
979
امتیازها
10,773
مدال‌ها
3
سطح
0

بخل:

بخیلی سفارش ساخت کوزه و کاسه ای را به کوزه گر داد. کوزه گر پرسید: بر کوزه ات چه نویسم ؟ بخیل گفت بنویس «فمن شرب منه فلیس منی؛ هر کس از آن آب بنوشد از من نیست » (بقره 249) باز کوزه گر پرسید: بر کاسه ات چه نویسم؟ بخیل گفت بنویس « و من لم یطعمه فانه منی؛ هر کس از آن بخورد از من نیست .» (بقره 249)

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها] Dilan

atna.vtndst

کاربر انجمن
کاربر انجمن
تاریخ ثبت‌نام
21/5/18
ارسالی‌ها
325
پسندها
979
امتیازها
10,773
مدال‌ها
3
سطح
0

تکبر:

«آورده اند که روزی عابدی نمازش را به درازا کشید و چون نگریست مردی را دید که به نشانه خشنودی در وی می نگرد ، عابد او را گفت : آنچه از من دیدی ، تو را به شگفتی نیاورد که ابلیس نیز روزگاری دراز، با دیگر فرشتگان به پرستش خدا مشغول بود و سپس چنان شد که شد .»

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها] Dilan