کارگاه گفت‌وگو کارگاه گفتگوی چالش نویسندگی | دوره دوم

• نویسنده موضوع Ash;
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 24
  • بازدیدها 813
  • کاربران تگ شده هیچ

Ayli_fam

رو به پیشرفت
رو به پیشرفت
تاریخ ثبت‌نام
8/12/22
ارسالی‌ها
146
پسندها
818
امتیازها
5,003
مدال‌ها
7
سطح
7

سلام شبتون بخیر♡
منولوگ باعث میشه خواننده با رمان و شخصیت‌ها ارتباط بگیره هر چقدر منولوگ قوی‌تر باشه باعث میشه خواننده بیشتر با شخصیت و مکان رمان آشنا بشه. توصیفات هستن که به زیبایی و ارتباط گرفتن کمک می‌کنن و توصیفات هم که درون منولوگ رخ میده و اگر رمان فقط دیالوگ باشه و بدون توصیف ظاهری و مکانی و بیان احساسات شخصیت، باعث زده شدن خواننده از رمان میشه. البته این به این معنی نیست که دیالوگ مهم نیست. دیالوگ و منولوگ مثل دو کفه ترازو هستند که داخل رمان باید تعادل حفظ بشه و هر دو قوی باشن. منولوگ باعث ارتباط گرفتن و دیالوگ باعث ماندگاری رمان میشه.

Fateme Amade

سرپرست فرهنگ و هنر + نویسنده افتخاری
پرسنل مدیریت
سرپرست تالار
تاریخ ثبت‌نام
18/4/21
ارسالی‌ها
2,111
پسندها
6,778
امتیازها
28,973
مدال‌ها
23
سطح
13

• مدیر
درود بر شما
از نظر من مونولوگ ستون و پایه‌ی یک نوشته است.
با مونولوگ جمع میشه یا مونولوگ شروع میشه و با مونولوگ جریان نوشته پیش میره. وسیله‌ی ارتباط ذهنی نویسنده با مخاطب و جا انداختن مفهموم نوشته توی مغز خواننده است.
و تا بحال هیچ کتابی رو نخوندم که مونولوگ نداشته باشه‌.
شاید تکس‌هایی باشن که فقط دوتا دیالوگ داشنه باشن و تمام اما برای نوشتن یک داستان، رمان و کتاب مونولوگ‌ها رکن اساسی اون هستن و بدون اون کلا نوشته نا مفهوم میشه.

امضا : Fateme Amade

MAHl

عکاس انجمن + مدیر بازنشسته فرهنگ و مذهب
هنرمند انجمن
تاریخ ثبت‌نام
21/4/21
ارسالی‌ها
1,031
پسندها
32,358
امتیازها
59,573
مدال‌ها
23
سطح
33

سلام
به نظر من مونولوگ برای یه داستان خیلی مهمه همون اندازه ای که دیالوگ هم مهمه، چون اگر داستانی فقط مونولوگ باشه خب حوصله سر بر میشه(از نظر من) اگر هم فقط دیالوگ باشه خواننده از حال و احوالات شخصیت سر در نمیاره و این هم به نظرم جذاب نیست.
من خودم مونولوگ هایی رو دوست دارم که شخصیت از احساساش میگه اما خب از اونایی هم که خیلیی توصیفات پشت هم دارن خوشم نمیاد

امضا : MAHl

حصار آبی

مدیر تالار ویرایش + نویسنده برتر
پرسنل مدیریت
مدیر تالار ویرایش
تاریخ ثبت‌نام
24/11/21
ارسالی‌ها
10,120
پسندها
13,624
امتیازها
70,673
مدال‌ها
49
سطح
22

• مدیر
سلام، به نظر من متن مونولوگ باید دارای بار اطلاعاتی مطلوب باشه. توصیفات زیاد تو مولونوگ واقعا خسته کننده میشه و تکرار خواننده رو دلزده می‌کنه. مونولوگ می‌تونه دارای خطوط زیاد باشه و یا کم اما خوبه که خواننده رو توی فضای داستان غرق کنه به طوری که خواننده اصلا متوجه نشه مونولوگ چه حجمی داشت.

امضا : حصار آبی

ZARY MOSLEH

نویسنده انجمن + منتقد انجمن
پرسنل مدیریت
سرپرست تالار
تاریخ ثبت‌نام
11/7/20
ارسالی‌ها
1,537
پسندها
14,420
امتیازها
35,373
مدال‌ها
33
سطح
20

• مدیر
سلام
به‌نظر من مونولوگ به همون اندازه‌ای توی یه نوشته اهمیت داره که دیالوگ داره، و همین‌طور تناسب بین این دو تا. حتی اگر گاهی اوقات واقعاً نمی‌شه این تعادل و تناسب رو برقرار کرد، باید وارد بحث جذابیت مونولوگ شد. اگه یه مونولوگ به قدری خوب و جذاب باشه که جای خالی دیالوگ رو تا حدودی پُر کنه، حتی مونولوگ‌محور بودن یه متن هم خیلی آزاردهنده نیست. مونولوگ جذاب هم مونولوگیه که همه‌چیز توش به اندازه باشه... توصیفات به اندازه‌ای داشته باشه، فضا رو تداعی کنه و احساسات رو به چالش بکشه. یه موضوعی هم وجود داره، پاراگراف بندیه. برخی اوقات مونولوگ‌ها به قدری طولانی و نامنظم می‌شن که اصلاً آدم قید خوندنشون رو می‌زنه.

عقب
بالا